Aktualności

Żywienie pozajelitowe szansą na życie

28.03.2023

Poznajcie Wiktorię. To nasza pacjentka, która zgodziła się opowiedzieć swoją historię, by jak więcej osób dowiedziało się, że żywienie pozajelitowe często ratuje życie. W naszej Poradni Żywienia Pozajelitowego żywimy miesięcznie ok. 100 pacjentów. Wiktoria dołączyła do tego grona niedawno.

Ma 24 lata i jest aktywna zawodowo. Od roku zmaga się z potwornymi bólami brzucha, biegunkami i wymiotami. W tym czasie schudła 12 kilogramów (przy wadze wyjściowej 50-54 kg.). Szukała pomocy w sześciu ośrodkach w kraju, gdzie leczono ją z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego (został usunięty) i zapalenia trzustki. Leczenie polegało na podawaniu leków przeciwbólowych, stosowaniu głodówki, a później - nagłym podaniu jedzenia (najczęściej był to rozrzedzony kleik). Po każdym zjedzonym przez Wiktorię posiłku wracał potworny ból brzucha, biegunka i wymioty.


Lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Katowicach Ligocie skierował ją do naszej Poradni Żywienia Pozajelitowego. Wiktoria trafiła pod opiekę dra Tomasza Pierścieńskiego.


Diagnostyka przeprowadzona w szpitalu w Katowicach wykluczyła chorobę autoimmunologiczną trzustki, zlecono badanie genetyczne. Na jego wyniki poczekamy jeszcze kilka tygodni – mówi dr Tomasz Pierścieński. Dolegliwości pacjentki spowodowane są uciskiem więzadła łukowatego na tętnice trzewne. W trakcie jedzenia jelita potrzebują dużo krwi. Przy ucisku są one niedokrwione, stąd bierze się silny ból. Wraz z zespołem chirurgów podejmiemy się leczenia operacyjnego ucisku naczyń trzewnych, wcześniej jednak musimy pacjentkę ustabilizować, wyrównać metabolicznie. To znaczy odżywić, żeby operacja nie była zagrożeniem dla jej życia.


Od kilku dni Wiktoria ma wszczepiony cewnik Broviaca, przez który podawane jest żywienie - białka, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, kwas omega 3, witaminy, mikroelementy oraz elektrolity. Jej organizm musi wyrównać wszystkie niedobory, na które był narażony przez ostatni rok.


Po upływie kilku miesięcy (ok. 6) Wiktoria będzie gotowa do operacji. I – co najważniejsze – przy odpowiednim leczeniu ma szansę na powrót do normalnego żywienia.


Poradnia Żywienia Pozajelitowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu działa od 2018 roku. Miesięcznie żywi ok. 100 pacjentów. W ciągu pięciu lat przewinęło się przez nią około tysiąca chorych. Obejmuje opieką z zakresu żywienia klinicznego pacjentów, u których funkcja przewodu pokarmowego jest uszkodzona, a wdrożenie żywienia drogą pozajelitową lub dojelitową daje możliwość dalszego leczenia choroby podstawowej (np. nowotwór, choroby zapalne jelit), poprawia komfort życia oraz stan ogólny pacjenta. Świadczenia z zakresu żywienia w warunkach domowych są w całości refundowane przez NFZ, pacjent nie ponosi żadnych kosztów


Warto podkreślić, że żywienie pozajelitowe nie jest powszechnie znane nawet wśród kadry medycznej. Tomasz Pierścieński, kierownik Poradni Żywienia Pozajelitowego cyklicznie szkoli personel lekarski i pielęgniarski w tym zakresie. Był zapraszany na szkolenia m.in. do: Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej  Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Katowicach, Katowickiego Centrum Onkologii, Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie, Szpitala Wojewódzkiego im św. Łukasza w Tarnowie czy Wojewódzkiego Zespolonego Szpitala w Elblągu. Prowadzi szkolenia we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Katowicach oraz Śląską Izbą Lekarską.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom