Oddziały
Największe na Śląsku Plenerowe Miasteczko Zdrowia rusza 21 sierpnia PDF Drukuj Email

18 szpitali, których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, utworzy w najbliższą sobotę, 21 sierpnia, w Parku w Świerklańcu Plenerowe Miasteczko Zdrowia. To ukłon między innymi w stronę pacjentów, którzy przez ponad półtora roku mieli utrudniony dostęp do specjalistów przez pandemię koronawirusa. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, medyków reprezentował dr Janusz Kuśmierz, szef Oddziału Chirurgii WSS nr 4.

Czas pandemii utrudnił dostęp do badań profilaktycznych i kontakt ze specjalistami, dlatego postanowiliśmy wyjść do mieszkańców i zaoferować im możliwość wykonania badań lub skorzystania z porad lekarzy wielu specjalizacji. Chcemy zachęcać do profilaktyki, badań i dbania o zdrowie, bo to szansa na dłuższe życie i sprawność, dlatego zapraszam do parku w Świerklańcu, gdzie będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym – zachęca marszałek Jakub Chełstowski.

 

To niespotykane na tak szeroką skalę wydarzenie – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają medyczne placówki w regionie. Pandemia koronawirusa utrudniła pacjentom kontakt z lekarzami w szpitalach. Medycy zajęci walką z COVID-19 często musieli przeorganizować pracę. Odwoływanych było wiele zabiegów, a porady ze specjalistami ograniczały się do teleporad. Na szczęście sytuacja wraca do normy, szpitale pracują w systemie planowym, choć przygotowują się na czwartą falę pandemii. Niemniej chcemy pacjentom niejako zrekompensować czas oczekiwania i wychodzimy z medyczną ofertą na zewnątrz. Miasteczko Zdrowia będzie też okazją do zaprezentowania mieszkańcom Śląska bogatej oferty naszych szpitali.

Poza standardowymi badaniami i poradami, dostępnymi zazwyczaj podczas akcji profilaktycznych, takimi jak pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, odwiedzający Miasteczko Zdrowia będę mogli spotkać się z lekarzami wielu specjalizacji.

 

Na miejscu będą, neurochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, ortopedzi, okuliści, pulmonolodzy, psychiatrzy, psycholodzy, fizjoterapeuci.

 

Zakres badań i porad specjalistycznych jest bardzo szeroki. To na przykład badania w kierunku wykrywania tętniaków aorty brzusznej, które wykonają chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Przeprowadzili już niejedną taką akcję, każda cieszyła się ogromnym powodzeniem. Przebadano kolka tysięcy osób, wykryto kilkaset tętniaków. Na miejscu będą też neurochirurdzy bytomskiej „Czwórki”. Udzielą porad dotyczących schorzeń kręgosłupa. Będzie można m.in. skonsultować wyniki badań tomografu komputerowego albo rezonansu magnetycznego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu udzieli porad w zakresie okulistyki i ortopedii. Warto dodać, że sosnowiecki szpital przoduje w liczbie przeszczepów rogówki i wszczepiania keratoprotez (sztuczne rogówki).

 

Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu oferuje m.in. badania przesiewowe w kierunku osteoporozy, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu badanie podoskopem stóp, mammografię i porady z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy.

Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach oraz Szpital Chorób Płuc w Orzeszu zapraszają na spirometrię płuc i konsultacje związane z chorobami układu oddechowego. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie będzie badał dzieci w kierunku wad postawy. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Katowicach oferuje porady związane z medycyną pracy – jak odwołać się od treści wydanych orzeczeń lekarskich pracy, jak rozpoznać choroby zawodowe. Chętni skorzystają z porad psychologa i zrobią test określający skalę depresji.

 

Będzie można też wykonać testy na obecność wirusa HIV oraz zakażenia kiłą. To oferuje Szpital Specjalistyczny w Chorzowie. Z kolei udając się na stoisko Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu będzie można sprawdzić ryzyko uzależnienia od alkoholu za pomocą testów umożliwiających autodiagnozę używania alkoholu (test MAST i Cage).

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” podpowie, co robić, by kręgosłup bolał mniej. „Repty” oferują też ćwiczenia manualne, jako formę terapii. Nauczą chętnych robienia pacynek ze sznurka i makramy. Wszystkich, którzy przechorowali COVID-19 czeka nauka prawidłowego oddechu. GCR „Repty” to ośrodek oblegany ostatnio przez pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Placówka jako pierwsza w Polsce była gotowa, by ruszyć z ministerialnym programem terapii pocovidowej.

Specjaliści z Centrum Leczenia Oparzeń podpowiedzą, jak leczyć rany przewlekłe i stopę cukrzycową.

 

Na Plenerowym Miasteczku Zdrowia w Świerklańcu nie zabraknie również ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Poza tym, że będę zabezpieczali imprezę i dbali o bezpieczeństwo uczestników pod kątem medycznym, zaprezentują pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia i edukacja zdrowotna to bardzo ważny aspekt pracy ratowników. Choć kojarzeni są przede wszystkim z wyjazdami do nagłych zdarzeń, to warto podkreślić, że mają spore zasługi w zakresie edukacji zdrowotnej. W organizowanych przez nich szkoleniach biorą medycy z całej Polski.

Na miejscu będzie też mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19.

 

Tych, którzy mają problem z poruszaniem się, na miejsce badań spod bramy Parku w Świerklańcu dowiozą meleksy użyczone przez Stadion Śląski.

 

Imprezę umilą artyści zespołu Śląsk, Mały Śląsk i Opery Śląskiej. O wodę zadba Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Plenerowe Miasteczko Zdrowia to doskonała okazja do tego, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

 

Wszystkie porady są bezpłatne. Impreza potrwa od 12.00 do 18.00.