Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”„Modernizacja stanowisk pracy oraz szkolenie służące eliminowaniu zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz nabyciu nowych kompetencji przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i umożliwiających kontynuowanie pracy osobom w wieku aktywności zawodowej”


Ostatni rok bezpłatnego wykrywania tętniaków PDF Drukuj Email

 Już prawie 1700 osób na Śląsku skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej. Dzięki nim 62 osobom uratowano życie, bo w porę wykryto u nich tętniaka. Akcja kończy się w 2020 roku. Program badań profilaktycznych w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej finansowany jest przez ministerstwo zdrowia. Jedyną placówką na Śląsku, która go realizuje, jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.

 

Od końca 2018 roku przebadano już 1667 osób (dane z 14 stycznia), wykryto 62 tętniaki. Ministerialny program skierowany jest do osób z grupy podwyższonego ryzyka, to znaczy takich, które: mają więcej niż 65 lat, palą papierosy, mają podwyższony poziom cholesterolu. Badania są bezpłatne, ale wcześniej trzeba telefonicznie zapisać się na wizytę i przejść wstępną weryfikację.

 

Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny. Czasem objawy mogą być mylące i świadczyć na przykład o chorobach kręgosłupa, bo chorzy skarżą się na bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Często są to bóle brzucha. Trzeba pamiętać, że tętniak aorty jest to bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów, natomiast jest jedną z przyczyn zgonu, bo kiedy pęka, chorzy najczęściej umierają przed przyjazdem karetki.

 

Bytomscy chirurdzy naczyniowi, którzy badają chorych w ramach akcji, to doświadczeni fachowcy. Podejmują się wielu nowatorskich zabiegów, niemniej szerokim echem w całej Polsce obiła się organizowana przez nich w marcu 2017 roku w bytomskim szpitalu akcja wykrywania tętniaka aorty brzusznej. W ciągu jednego dnia przebadali wówczas 700 osób z całego regionu, wykryli 43 tętniaki. Badania w ramach ministerialnego programu potrwają do końca 2020 roku. Chętni mogą umawiać się na wizytę pod numerem telefonu: 32 396 42 00.