Oddziały
Bytomscy chirurdzy szukali tętniaków. Znaleźli 12 spośród ponad 300 przebadanych PDF Drukuj Email

Prawie 340 osób przebadanych, 12 wykrytych tętniaków, 2 osoby trzeba zoperować jak najszybciej, a 25 zostało objętych lekarską opieką – to wynik inauguracyjnego dnia akcji profilaktycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Bytomski szpital, jako jedyny na Śląsku przeprowadzi badania ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych - Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Do końca 2020 roku bytomscy chirurdzy naczyniowi przebadają ponad 3 tys. osób. W całym kraju ma być przebadanych 30 tys. osób powyżej 65. roku życia.

 

Badania profilaktyczne ratują życie, o czym mogliśmy się przekonać na przykład w ubiegłym roku podczas akcji organizowanej przez nasz szpital, kiedy to 43 osoby (z przebadanych 700) dowiedziały się, że mają tętniaka aorty, a dwie trzeba było natychmiast zoperować - mówi Jerzy Pieniążek, Dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu.

 

Do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych zachęcała również Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, odpowiedzialna m.in. za środki unijne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Bytomski szpital, którego urząd marszałkowski jest organem prowadzącym, niejednokrotnie wychodził na przeciw mieszkańcom regionu, warto śledzić kanały informacyjne "Czwórki" i skorzystać z oferty bytomskiego personelu medycznego - mówiła Izabela Domogała. Natomiast wszystkie jednostki ochrony zdrowia namawiam do sięgnięcia po dofinansowanie unijne z EFS na profilaktykę w regionie. W tej perspektywie finansowej jeszcze jest do wydania 113,5 mln zł na ochronę zdrowia (szeroko rozumianą), w tym na samą profilaktykę - 23,5 mln zł.

W sobotę przebadano 338 osób, do końca roku z bezpłatnych badań może korzystać jeszcze ponad 200. W odróżnieniu od poprzedniej akcji (z marca 2017 roku), ta nie miała masowego charakteru. Badano osoby, które wcześniej umówiły się na wizytę telefonicznie. Choć przychodzili też czytelnicy śląskiej pracy z wyciętym artykułem o akcji profilaktycznej.

Wcześniejsza rejestracja jest konieczna, dlatego, że badania przeznaczone są dla osób z grupy podwyższonego ryzyka. Dzwoniący przechodzą wcześniejszą weryfikację, to znaczy muszą odpowiedzieć na pytania czy: palą papierosy, chorują na serce, mają nadciśnienie albo wysoki cholesterol. To są czynniki podwyższonego ryzyka, które z wiekiem okazują się zabójcze dla zdrowia - mówi Janusz Kuśmierz, Kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4. Przed tętniakiem można się uchronić prowadząc zdrowy styl życia, niestety, większość z nas nie zawsze o tym myśli. Tymczasem tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Wielu pacjentów, którym pękł tętniak, umiera, zanim dotrą do szpitala.

Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50% w stosunku do prawidłowej średnicy aorty powyżej. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny.

Mieszkańcy Śląska, którzy wzięli udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrywania tętniaka aorty i tętnic biodrowych oddali się w ręce wybitnych specjalistów. Bytomscy chirurdzy naczyniowi są pionierami w swojej dziedzinie. Podejmują się wielu nowatorskich zabiegów, jako pierwsi na Śląsku, a nawet w Polsce. To oni dokonali jednego z pierwszych w Polsce zabiegów wszczepienia stengraftu Incraft firmy Cordis (proteza ta posiada nowatorski system umożliwiający lepsze przyleganie protezy do ściany naczynia). Jako pierwsi w Polsce założyli pacjentowi techniką hybrydową bajpas udowo-podkolanowy, połączony ze stengraftem obwodowym. Szerokim echem odbił się wykonany, przez naczyniowców bytomskiej „Czwórki” jeden z pierwszych na Śląsku zabiegów wszczepienia stentgraftu fenestrowanego – protezy do leczenia tętniaków aorty brzusznej. Głośno było też o przeprowadzonych przez nich testach angiodroidu - czyli urządzenia, które eliminuje ryzyko powikłań związanych z podaniem pacjentowi kontrastu.

 

Kolejne bezpłatne badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych - Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej odbędą się w bytomskim szpitalu w styczniu 2019 r. Ciągle można się zapisywać dzwoniąc od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 14.00) pod numery: 32 396 42 00, 32 396 46 88.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – skorzystaj z dotacji na profilaktykę w regionie

 

Organem prowadzącym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Jest on też dysponentem środków unijnych, dlatego urząd marszałkowski zachęca do dalszych badań profilaktycznych zarówno pacjentów, jak i placówki medyczne, które mogą ubiegać się o dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego na profilaktykę w regionie.

Z dotacji unijnych mogą korzystać:

• podmioty prowadzące działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa śląskiego posiadające kontrakt z NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach na realizację populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy lub raka piersi - dotyczy beneficjantów którzy chcą wdrażać program z zakresu raka szyjki macicy i/lub raka piersi,

• podmioty prowadzące działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa śląskiego, które mają odpowiedni potencjał kadrowy, infrastrukturalny, organizacyjny by realizować program profilaktyki raka jelita grubego (organizacja i wykonywanie badań kolonioskopii) - dotyczy beneficjantów, którzy chcą wdrażać program z zakresu raka jelita grubego.

• podmioty wykonujące działalność leczniczą uprawnione do tego na mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego (świadczenie usług zdrowotnych na terenie województwa śląskiego)

W tej perspektywie finansowej jeszcze jest do wydania 113,5 mln zł na ochronę zdrowia (szeroko rozumianą), w tym na samą profilaktykę - 23,5 mln zł.