Oddziały
O problemie dopalaczy w mediach PDF Drukuj Email

Studio Dzień dobry TVN

 

Czy amatorzy dopalaczy powinni ponosić koszty szpitalnego detoksu? O tym rozmawialiśmy m.in w programie „Dzień Dobry TVN”. Gośćmi Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika były: Izabela Kozłowska, terapeutka uzależnień „Monar” i Iwona Wronka, rzecznik prasowy WSS nr 4 w Bytomiu.

 

Osoby, które trafiają do szpitali po zażyciu dopalaczy są ogromnym problemem dla personelu medycznego w całej Polsce, dlatego zależało nam, żeby o tym problemie mówić jak najgłośniej. Tym bardziej, że rozmawiając o amatorach dopalaczy, często mówi się o długotrwałych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych i spustoszeniach, jakie wywołują w organizmach. Pokazuje się je w trakcie lub po terapii. Tymczasem biały personel w karetkach pogotowia i szpitalnych oddziałach musi działać „Tu i teraz”, mając do czynienia z najbardziej nieobliczalnym pacjentem.

(cały wywiad znajdziesz tutaj)

studio DDTVN - plan ogólny

Izabela Kozłowska, psychoterapeutka, podkreślała, że jej podopieczni, zapytani czy finansowe konsekwencje powstrzymałyby ich od zażywania dopalaczy, powiedzieli, że absolutnie nie. Wchodząc w ciąg uzależnienia, nie zwracaliby uwagi na to, że musieliby zapłacić za detoks. Jednak rzeczniczka bytomskiego szpitala zwracała uwagę na to, że dopalacze nie dotyczą tylko ludzi uzależnionych. To ludzie, których często mijamy na ulicach, uprawiający prestiżowe zawody – mówiła. To tak jak z alkoholem, ludzie często biorą okazyjnie, na próbę, jednorazowo. Porównała sytuacje osób po dopalaczach, trafiających do szpitali, do osób upojonych alkoholem, przewożonych do Izb Wytrzeźwień. Tam za taką wizytę trzeba zapłacić z góry określoną stawkę.

Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik

Jak się okazało, wywołaliśmy ogólnopolską dyskusję na ten temat, niewykluczone, że będziemy go kontynuować. Problem jest bardzo poważny, a system prawny w Polsce nie przewiduje żadnych konsekwencji dla amatorów dopalaczy. Niemniej uważamy, że aspołeczne zachowania nie powinny bezkarnie stwarzać zagrożenia zdrowia i życia dla ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy, jak również pacjentów przebywających w pobliżu osób zatrutych dopalaczami.

Iwona Wronka i Izabela Kozłowska

Dziękujemy wszystkim mediom, które zainteresowały się tematem - telewizjom: Polsat, TVN , TVS, Sfera; stacjom radiowym: Meloradio, Piekary, Katowice, eM, ZET, RMF FM, a także „Dziennikowi Zachodniemu” i „Gazecie Wyborczej”.

 

 - od 16. minuty

 

           - Kosztowne leczenie pacjentów po dopalaczach

 

 

 

      - Rośnie liczba pacjentów po dopalaczach. Pracownicy szpitala w Bytomiu: "Za detoks niech płacą z własnej kieszeni"

 

    - Bytom: szpital nie chcie płacić za leczenie pacjentów po dopalaczach

    - W Bytomiu nie chcą za darmo leczyć osób po dopalaczach

 

    - Za detoks po dopalaczach powinni płacić ci, którzy je zażywają

 

    - Kosztowny detoks amatorów dopalaczy. Płacą wszyscy podatnicy

 

 

    - Pacjenci po dopalaczach generują koszty w szpitalach

 

   - Dopalacze. Zaostrzone przepisy