Oddziały




Oddział Onkologii Klinicznej PDF Drukuj Email

Kierownik Oddziału: dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Zajdel


Pielęgniarka Oddziałowa: Beata Surygała

Sekretariat tel. 32 2810271 wew. 4580 lub bezpośrednio 32 396 4580

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


Charakterystyka oddziału:

Oddział rocznie hospitalizuje ok. 5.500 pacjentów.
W Oddziale Onkologii leczeni są chorzy z chorobami nowotworowymi (raki, mięsaki) oraz chorobami rozrostowymi układu chłonnego (chłoniaki ziarnicze, nieziarnicze, szpiczaki).

Metody leczenia stosowane w tut. Oddziale Onkologii Klinicznej:
1. chemioterapia przy użyciu cytostatyków konwencjonalnych oraz cytostatyków najnowszej generacji
2. terapia celowana przy użyciu nowoczesnych leków przeciwnowotworowych : inhibitorów kinazy tyrozynowej, inhibitorów angiogenezy, przeciwciał monoklonalnych.
3. hormonoterapia wykorzystująca hormonozależność niektórych nowotworów,.
4. terapia wspomagająca zapobiegająca niekorzystnym powikłaniom leczenia przeciwnowotworowego : czynniki stymulujące wzrost granulocytów i erytrocytów w szpiku kostnym ,przetaczanie masy erytrocytarnej i płytkowej, leki przeciwwymiotne, przeciwwirusowe. przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne .
5. terapia objawowa mająca na celu leczenie dolegliwości związanych z przebiegiem choroby nowotworowej ( hospitalizacja w celu leczenia skojarzonego z udziałem radioterapii we współpracy z Centrum Onkologii w Gliwicach).

 

 

 

 

 

Oddział współpracuje z Zakładem Radioterapii Centrum Onkologii w Gliwicach oraz Zakładem Patologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wszyscy lekarze zatrudnieni w Oddziale wykonają badania usg narządów powierzchownie położonych w tym piersi i węzłów chłonnych, zabiegi trepanobiopsji z pobieraniem szpiku kostnego i są również przeszkoleni w obsłudze portów naczyniowych wszczepionych pacjentom. Pacjenci wypisania z Oddziału pozostają pod opieką przyszpitalnej Poradni Onkologicznej, natomiast osoby leczone ambulatoryjnie przyjmowane są do leczenia w Oddziale.