Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”„Modernizacja stanowisk pracy oraz szkolenie służące eliminowaniu zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz nabyciu nowych kompetencji przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i umożliwiających kontynuowanie pracy osobom w wieku aktywności zawodowej”„Modernizacja energetyczna budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wraz z instalacją systemu ogniw fotowoltaicznych i instalacją pomp ciepła w celu poprawy efektywności energetycznej modernizowanych budynków”


Pracownia EKG (elektrokardiografii) Drukuj Email


tel. 32 395 4378
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Pracownia EKG usytuowana jest na parterze w budynku B (w pomieszczeniach Zakładu Rehabilitacji). Wyposażona jest w 2 aparaty stacjonarne i 2 aparaty przenośne EKG do wykonywania badań przy łóżku pacjenta.

Rocznie wykonuje się około 15 000 badań elektrokardiograficznych, a korzystają z niej pacjenci Przyszpitalnej Przychodni Specjalistycznej, oddziałów szpitalnych oraz kontrahentów zewnętrznych.

Pracownia czynna jest w dni powszednie w godz. 7.00 – 14.30.

 

 

 

Badanie elektrokardiograficzne - zarejestrowana elektryczna aktywność serca, jest podstawowym badaniem nieinwazyjnym w diagnostyce chorób serca. Umożliwia ono ocenę rytmu serca i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu można również ocenić wielkość komór serca.

EKG powinno być wykonywane u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi przynajmniej raz do roku, a u chorych na serce przy każdej wizycie kontrolnej.

Badanie wykonuje się w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać. Przed badaniem należy odpocząć 10 min. U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Ocenę elektrokardiogramu powinien przeprowadzić doświadczony lekarz internista, lekarz rodzinny, a najlepiej kardiolog. Oceniający powinien znać chorego i jego historię choroby, ponieważ czasami obraz EKG może odpowiadać różnym schorzeniom. Prawidłowy wynik EKG nie wyklucza choroby serca i odwrotnie, nieprawidłowy nie musi oznaczać choroby. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących zapisów z poprzednimi, co ułatwia rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji. Chorzy na serce powinni nosić przy sobie wynik ostatniego badania EKG, a pozostałe przechowywać w domu lub w historii choroby u lekarza.